محل تبلیغات شما

 

دلایل و نشانه‌های هموگلوبین پایین خون و روش‌های افزایش آن

 

 

هموگلوبین نوعی پروتئین است که در گلبول قرمز خون وجود دارد. این سلول‌ها وظیفه حمل و انتقال اکسیژن به نقاط مختلف بدن را بر عهده دارند. هموگلبین، علاوه بر حمل و انتقال اکسیژن، باعث خروج کربن‌دی‌اکسید از سلول‌ها و ریه‌ها می‌شود؛ در نتیجه، زمانی که بازدم‌ تان را بیرون می‌دهید، کربن‌ دی‌اکسید از بدن خارج می‌شود. اما اگر میزان هموگلوبین بدن اندک باشد، این فرایند کمی سخت پیش می‌رود. این مطلب درمورد راه‌های طبیعی افزایش هموگلوبین پایین خون توضیح داده است؛ ضمن اینکه درباره شیوه‌های آزمایش و بررسی نتیجه تلاش‌ها برای افزایش سطح گلوبین خون هم خواهید خواند.


هموگلوبین نرمال خون


پزشکان برای آگاهی از سطح هموگلوبین، خون را آزمایش می‌کنند. اگر هموگلوبین خون مردان کمتر از ۱۳٫۵گرم در هر دسی‌لیتر (g/dl) از خون باشد، سطح هموگلوبین‌شان پایین است. این میزان برای ن کمتر از ۱۲گرم در هر دسی‌لیتر است؛ یعنی اگر هموگلوبین موجود در خون ن از ۱۲گرم کمتر باشد، دچار کمبود این ماده در بدن خود هستند.


علت هموگلوبین پایین خون چیست


دلایل متعددی برای کمبود هموگلوبین خون وجود دارد، مثلا:


 -   کم‌خونی ناشی از کمبود آهن؛

 -   بارداری؛

  -  مشکلات ناشی از کبد یا کلیه؛

 -   بیماری‌های مزمن.


بعضی از افراد هم بدون هیچ دلیل ریشه‌ای و خاصی به‌طور طبیعی و مادرزادی دچار کمبود هموگلوبین هستند. حتی برخی از افراد باوجود این مشکل، هیچ علامت و نشانه‌ای را در بدن خود احساس نمی‌کنند. با مشاوره و یاری پزشک، امکانِ رساندن سطح هموگلوبین به میزان طبیعی مقدور است. منظور از میزان و طیف طبیعی، محدوده زیر است:

 

    ۱۳٫۵تا ۱۷٫۵گرم بر دسی‌لیتر (g/dl) برای مردان؛

    ۱۲تا ۱۵٫۵گرم بر دسی‌لیتر (g/dl) برای ن.

 

سطح هموگلوبین مطلوب برای کودکان هم بنا به سن‌شان متفاوت است. اگر درباره این موضوع نگران فرزندتان هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید. افرادی که دچار کمبود هموگلوبین هستند و تغییرات در رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌ها هم به آنها کمکی نکرده است باید به درمان‌های جانبی دیگر فکر کنند.


نشانه‌های کمبود هموگلوبین بدن


نشانه‌های کمبود شدید هموگلوبین در بدن به قرار زیر است:

 -    تپش قلب؛

 -   خستگی؛

 -   ضعف عضلات؛

  -   کبود شدن بی‌دلیل و مداوم بدن؛

  -   سردرد مکرر.

 

 در مطلب بعدی در مورد روش های افزایش هموگلوبین پایین خون و مواد غذایی مفید خواهیم گفت. 

 


اطلاعات دنیای پزشکی   ,هموگلوبین ,خون ,کمبود ,   ,سطح ,     ,هموگلوبین پایین ,پایین خون ,    ,کمبود هموگلوبین ,کمبود هموگلوبین هستند ,دچار کمبود هموگلوبین ,نشانه‌های هموگلوبین پایینمنبع

هموگلوبین پایین خون و روش‌های افزایش آن

دلایل و نشانه‌های هموگلوبین پایین خون و روش‌های افزایش آن

مراحل بیماری پارکینسون: نشانه‌ها و علائم (بخش اول)

آشنایی با بیماری پارکینسون؛ علل بیماری (بخش دوم)

آشنایی با بیماری پارکینسون؛ علل بیماری (بخش اول)

لیست سالنهای آرایشی زنانه و مردانه کشور2

لیست سالنهای آرایشی زنانه و مردانه کشور

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
هنر سایت جالب سفارش انواع کاغذ دیواری سون چت | کافه گپ چت دانلود فایل های کمیاب Oscarfr9 Posto دستکش ایمنی اخبار جامع تخصصی تکنولوژی و موبایل های هوشمند آشپزی خرید انواع کاغذ دیواری